Eski Datca  
ANASAYFA HAKKIMIZDA ESKİ DATÇA DATÇA TARİHÇE GALERİ ZEN PANSİYON İLETİŞİM
 

ESKİ DATÇA TARİHÇE


Old Datca  - Eski DatcaAkdeniz ile Ege'nin birleştiği yerde 8000 kisilik nüfüsu ile Datça şirin bir Güney sahil yerleşim yerimizdir. Ege ve Akdenizin eşsiz doğal güzelliklerini bulabileceğiniz bir yerdir. Kos, Simi ve Rodos gibi Yunan adalarına bir taş atımı mesafede olup, bunları da muhteşem manzarasına ekler.

Eski Datça ise, Eski Türkiye’den izler bulabileceginiz, korunmuş, ilginizi cekecek mimarisi ve taş yapıları ile ünlü, sizleri tarih icinde yaşadıgınız hissini verecek masalsı güzelliğine davet eden bir yerleşimdir. Temiz havası, oksijeni, düşük nem oranı ile ünlüdür. En yakıcı sıcak günlerde bile her zaman sizi serin tutacak hafif bir rüzgar eser ki, Datça'nın bu rüzgarları da pek meşhurdur. Körfezin ve kıyıların muhteşem manzarası izlemeye değerdir.

Datça- Marmaris yolu üzerinde, merkeze iki kilometre mesafedeki Eski Datça, burada yaşamış ve burayı renklendirmiş olan Can Yücel’le özdeşleşen bir kasaba. Datça’dan ‘’dünyanın en büyük açıkhava tımarhanesi’’ diye bahseden Can Yücel’in, Can Evi olarak anılan evinin müze olmadığını ancak araştırma amaçlı ziyaretlere açık olduğunu hatırlatmakta yarar var. Kasabanın klasik buluşma yeri olan Muhtar Orhan’ın Kahvesi, geç saatlere kadar açık bulursunuz. Kahvenin bir köşesindeki masadaki camekanda, şairin yarım bıraktığı Evin şarabı hala yerinde durmakta, gelen giden ziyaretçileri selamlamaktadır.

Eski Datça’da begonvillerin süslediği dar sokaklarda Rum mimarisinin izleri belirgindir. Bu havayı daha fazla solumak isteyenler için Orjinal Eski Datça evimizde konaklama imkanı bulabilirsiniz. Eski Datça’nın sokaklarında sükunet, huzur, göz alıcı renkleriyle begonviller ve güneyin sıcağına meydan okuyan serinletici rüzgarları sizi karşılar. Ellerinde badem dolu torbalarla çocuklar yaklaşıp sizi kasabada gezdirmek isteyeceklerdir ki, bırakın gezdirsinler pişman olmazsınız. Bu arada Eski Datça'nın bademleri oldukça ünlüdür. tadına bakmadan gitmeyin deriz.anasayfa | hakkımızda | eski datça | datça | tarihçe | galeri | linkler | iletişim | site haritası | english
© Copyright 2013 EskiDatca.com    Tüm hakları saklıdır.    Website designed by New York Web Design Studio